“Piyasa Gözetimi ve Denetimi Uygulamaları” konulu bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

T.C. SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI tarafından 15.02.2019 Tarihinde saat 10:00 – 12:00 arasında Yönetim binamız konferans salonunda İSTOÇ’ta faaliyet gösteren firmalara yönelik olarak “Piyasa Gözetimi ve Denetimi Uygulamaları” konulu bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirilmiştir.
“Piyasa Gözetimi ve Denetimi Uygulamaları” konulu bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

TOPLANTI TUTANAĞI

 

Toplantı Konusu: İSTOÇ esnafına yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimi Uygulamaları kapsamında bilgilendirme

 

Tarih ve Yer: 15 Şubat 2019, İstoç Ticaret Merkezi, İstoç Yönetim Binası, Bağcılar/İSTANBUL

 

Katılımcılar: Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcı Sn. Hasan BÜYÜKDEDE, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Sn. Mehmet BOZDEMİR, Daire Başkanı Sn. S. Çiğdem KANMAZ, İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sn. Ümit ÜNAL, İstoç Yönetim Kurulu Başkanı Nahit KEMALBAY, İstoç Yönetim Kurulu Üyeleri ve İstoç Ticaret Merkezinde yer alan firma yetkilileri.

 

Toplantı Gündemi:

 

Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine ilişkin İstoç Ticaret Merkezinde bulunan üretici ve ithalatçılarla bilgi paylaşımında bulunulması ve sektörün görüşlerinin alınması.

 

Görüşülen Hususlar ve Alınan Kararlar:

 

1- İstoç Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nahit KEMALBAY açılış konuşmasında; İstoç Ticaret Merkezi firmalarının ilk zamanlarda imalatçı olarak kurulduğunu ancak son yıllardaki Uzakdoğu etkisinden dolayı firmaların büyük çoğunluğunun ithalata yöneldiğini belirtti. Bu kapsamda ithalatçı bilgilendirmesi olacağı bu toplantıyı tertip ettiği için Sanayi ve Bakanlığına teşekkürlerini iletti.        

2- Genel Müdürümüz Sn. Mehmet BOZDEMİR tarafından yeni dönemde piyasa gözetimi ve denetimi (PGD) faaliyetlerinden ve amaçlarından bahsedildi. Genel Müdürlük olarak temek felsefelerinin insan can ve mal güvenliği olduğunu vurguladı. Bir diğer görevlerinin ise üretici veya ithalatçıların bir ürünü piyasaya arz etmeden hangi mevzuatlara tabi olduğu konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri olduğunu belirtti. Özellikle Uzakdoğu menşeili ürünlerde karşılaşılan, yurtdışından ülkemize giren ürünün testi ve kontrolleri yapıldığında uygunsuz çıkmasına karşı firmaların önceden önlem almasını istediklerini vurgulayarak bu doğrultuda güvensiz ürün ithalinin engellenebileceğini ve olası ürün imha işlemlerinin önüne geçileceğini bu sayede milli sermayeye dolaylı olarak katkı sağlanmış olacağını aktardı. Genel Müdürlük olarak 2019 yılında PGD çalışmalarının yanında sektör sektör ithalatçı ve üreticileri bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılacağını bildirdi. Sn. Genel Müdürümüz konuşmasının sonunda ithalatçı ve üreticilere “Sizden isteğimiz bir ürünü üretmeden veya ithal etmeden önce CE direktifleri kapsamına giriyor mu? Öncelikle bunu tespit ettikten sonra CE kapsamında ise; iyi bir analiz yaparak teknik dosya, uygunluk beyanını hazırlayarak ürünü standartlarına göre piyasaya güvenli ve kaliteli bir şekilde ürün arz etmenizdir. Bunun için biz size destek olmaya bilgilerimizi aktarmaya her zaman hazırız” diyerek konuşmasını sona erdirdi.

3- Bakan Yardımcımız Sn. Hasan BÜYÜKDEDE konuşmasına, “Sn. Genel Müdürümüzün de söylediği gibi 2019 yılında firmaları bilgilendirme kararı aldıklarını” belirterek başladı. Türkiye Sanayi Merkezinin bu topraklar olduğunu düşündüğünü belirterek toplantının burada yapılmasından dolayı memnuniyetini iletti. 50 yılı aşkın bir maziye sahip bu topraklarda başta üretici olarak kurulan firmaların şimdi ithalatçı olduğunu belirterek bu durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Tabi ki de bir ürünü üretemiyorsak veya ekonomik üretim yapamıyorsak ithalatının olacağını ancak kalitesiz ve güvensiz ürünlerin ülkemiz piyasasına girmemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca ülkemizin jeopolitik konumundan dolayı Çin’de bulunan üreticilerin kapalı alanlar talep ettiklerini, bu sistemin daha önce uygulayan ülkelerdeki örneklere bakıldığında dezavantajlarının olduğunu vurguladı. Bu dezavantajları yok etmek için bizim ülkemiz sanayicisinin bu sistemin bir parçası olması gerektiğini belirterek bunun önünün açılacağını ve bu kapsamda ithalatçılara seslenerek ürün gamınızı göz önüne bakarak burada nasıl bu üretimi üretebiliriz çalışması yapmasını belirtti. Büyük alanlı dünyanın sayılı firmaları olacak firmalar üretmemiz gerektiğini vurgulayarak G.S.M.H.’mızın bu şekilde artacağını belirtti. Son olarak Sn. Bakan Yardımcımız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu sene kapı kapı dolaşarak firmaları Türkiye’yi nasıl güvenli ve kaliteli ürünlerle besleyebiliriz bunun için çalışacaklarını belirterek toplantıda emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

4- Daire Başkanımız Sn. S. Çiğdem KANMAZ Genel Müdürlüğümüz faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Sunumda ayrıca genel olarak Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün PGD kapsamındaki mevzuattan bahsedildi. Ayrıca İthalat denetimlerinden bahsedildi. Daire Başkanımız tarafından Makine Direktifi ve Elektrikli Ekipmanlar Direktifleri ise özel olarak anlatıldı. Makine Direktifi ve Alçak Gerilim Direktifleri kapsamında “Teknik Dosya” ve “Uygunluk Beyanı” örnekleri anlatıldı. Elektrikli ürünlere yönelik gerçekleştirilen test işlemleri sonucu oluşan uygunsuzluklar katılımcılara aktarıldı.

5- Son olarak toplantıya katılan katılımcılardan sorular alındı. Soru ve cevap eşliğinde geçen bu kısmın ardından toplantı sona erdi.


Eklenme Tarihi : 20/02/2019
Bu haber 917 kez okundu.